Deski elewacyjne, czyli jakie?

Zewnętrzne ściany budynków są niejako częścią reprezentacyjną. To właśnie elewację mogą podziwiać wszyscy i coraz częściej przykładamy jak największą uwagę, aby elewacja budynków była jak najbardziej atrakcyjna i estetyczna. Dodatkowo zależy nam także na oryginalności i z tego powodu szukamy nowych i ciekawych rozwiązań. Do jednych z ciekawszych z pewnością należą elewacje drewniane, na które składają się deski elewacyjne. Czym tak naprawdę są takie deski i czy elewacja drewniana jest trudna i droga w montażu? W kwestii samych desek, które składają się na elewację, to są to deski zrobione z danego gatunku drewna. Mogą to być deski z rodzimych gatunków, takich jak na przykład świerk, modrzew, jesion czy cedr albo egzotycznych, takich jak kambala, herabu czy jatoba. Natomiast w zależności od rodzaju zastosowanego montaży mogą to być deski elewacyjne wyprofilowane, które montuje się w systemie pióra i wpustu. Albo możemy również wybrać deski w formie gontów, czyli krótkich i szerokich płyt o długości nie większej niż czterdzieści centymetrów, które montuje się podobnie jak dachówki.

Co z tą ceną

Porównując zastosowanie tynków elewacyjnych, a elewacji drewnianych to nie ma się co oszukiwać i czarować. Niestety elewacje drewniane są sporo droższe.

O ile droższe, to zależy głównie od tego, na jakie deski elewacyjne się zdecydujemy. Im bardziej drogie i wysokogatunkowe jest drewno, tym bardziej wzrasta ogólny koszt takiej drewnianej elewacji. Oczywiście możemy tutaj jeszcze operować ostateczną ilością powierzchni, jaką zdecydujemy się pokryć drewnem. Musimy jednak również pamiętać o tym, że elewacje zrobione z desek wymagają także zastosowania impregnatu, co również wiąże się z kosztami nie tylko samego materiału, ale także robocizny. Chyba że mamy czas i ochotę, i samodzielnie zaimpregnujemy raz na kilka lat naszą elewację z desek drewnianych. W sumie może to być niezwykle pasjonujące i ciekawe zajęcie. Także jak widać drewniana elewacja może także zapewnić swoim właścicielom pewną formę rekreacji.