Przekładnie ślimakowe

Takie elementy jak przekładnie ślimakowe w pewnych warunkach są mechanizmami samohamownym. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą. Samohamowność może być na przykład przypadkowa, gdy na skutek okoliczności, przykładowo zbyt powolnego i marnego smarowania, współczynnik tarcia wzrośnie ponad dozwolony i przekładnia wchodzi w zakres samohamowności. Czyli sama sobie hamuje. Cecha ta przekładni ślimakowych może też być wskazana i wtedy w jednym kierunku mechanizm ślimakowy działa jako sama przekładnia, a w drugim jako oczywiście hamulec. Taki mechanizm zastosowany na przykład w dźwignikach ślimakowych oraz w mechanizmie naciągu strun gitary.

Przekładnie ślimakowe a gitara.

Takie mechanizmy jak przekładnie ślimakowe mają zastosowanie w różnych, rozmaitych urządzeniach. Na przykład przydaje się jako mechanizm podziałowy w obrabiarkach, podzielnicach, stołach obrotowych i dźwignicach. W niektórych z tych urządzeń wykorzystuje się taką możliwość, że w większości przekładnie ślimakowe są samohamowne i napęd ślimaka przez ślimacznicę nie jest możliwy. Jest to wtedy zaleta tego mechanizmu.

Taka rzecz jak przekładnie ślimakowe są także stosowane w mechanizmie różnicowym oraz w przekładni kierowniczej w niektórych typach samochodów, można je spotkać dość powszechnie. Są też stosowane w takich mechanizmach jak reduktory i motoreduktory ślimakowe napędzane małymi silnikami elektrycznymi o bardzo wysokich obrotach i małych momentach obrotowych, są także stasowane w napędach sterów w statkach na morzu. Okazuje się, że są także stosowane w takim elemencie jak mechanizmy strojenia instrumentów muzycznych, takich jak gitara czy mandolina. Przekładnia taka jak rodzaj walcowaty ze ślimakiem dwuskokowym posiada wzdłuż osi inną grubość ząbków, ponieważ każda ze stron zęba ślimakowego ma odmienny skok. Stosuje się ją po to aby mechanizm pracowała cały czas bez luzu. W miarę zużywania i niszczenia się się zębów ślimacznicy i powstawania nieoczekiwanego luzu w mechanizmie można usuwać ten luz poprzez przesunięcie ślimaka dwuskokowego wzdłuż jego osi.